Strony zgodnie ustalają, iż w celu realizacji wzajemnej współpracy gospodarczej, będą pomiędzy nimi obowiązywały wskazane niżej ogólne warunki transakcji sprzedaży, a Strony zobowiązują się warunków tych przestrzegać i wzajemnie się w tym wspierać.
§1 DEFINICJA PRZEDMIOTU UMOWY
- Na mocy umowy Sprzedający zobowiązuje się do sprzedaży na rzecz Kupującego określonych towarów, a Kupujący zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty ustalonej ceny.
- Towary objęte umowa do chwili dokonania całkowitej zapłaty przez Kupującego pozostają własnością Sprzedającego, a Kupujący zobowiązuje do informowania dalszych potencjalnych nabywców towarów o tym, iż własność została zastrzeżona na rzecz Sprzedającego do czasu zapłaty ceny w pełnej wysokości.
§2 ZAMÓWIENIA
- Warunkiem niezbędnym dokonania sprzedaży, jest uprzednie złożenie przez Kupującego zamówienia, w którym określi on m.in. rodzaj towarów i ich ilość, termin dostawy, a Sprzedający określi cenę. Zamówienie powinno być podpisane przez umocowanego przedstawiciela Sprzedającego, przy czym uznaje się, iż jeżeli Sprzedający nie odpowiedział na zamówienie w terminie 3 dni od jego doręczenia, to odmówił jego realizacji.
- Jeżeli okaże się, iż Sprzedawca nie jest w stanie zrealizować zamówienia w ustalonym terminie, to poinformuje on o tym Kupującego niezwłocznie, wyznaczając jednocześnie nowy termin realizacji zamówienia, a Kupującemu nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia względem Sprzedającego, jednakże jeżeli nowy termin jest dłuższy od jednego miesiąca, Kupujący może zrezygnować ze złożonego zamówienia, przy czym również nie przysługują mu wtedy względem Sprzedającego żadne roszczenia.
- Jeżeli Kupując złoży zamówienie, które Sprzedawca zacznie realizować, a pomiędzy Stronami nie została zawarta w tym zakresie umowa, to niniejszej warunków ogólne będą miały zastosowanie do tej transakcji.
- Minimalną jednostką obliczeniową dla wszystkich rodzajów szkła jest 0.3 m2. Wyjątkiem jest szkło kominkowe.
§3 TRANSPORT I DOSTAWA TOWARU
- Kupujący jest zobowiązany do odbioru i transportu towaru na własny koszt z magazynu Sprzedawcy w ustalonym przez Strony terminie.
- Z chwilą odbioru towaru na Kupującego przechodzi ryzyko związane z jego transportem, przypadkową utratą lub uszkodzeniem, jak również z jego używaniem.
- Jeżeli Kupujący nie dokona odbioru towarów w ustalonym terminie, to Sprzedający otrzyma uprawnienie do naliczenia Kupującemu zryczałtowanych kosztów składowania towaru w wysokości ………………… . wartości tego towaru – za każdy dzień kalendarzowy opóźnienia w odbiorze. Jeżeli opóźnienie w odbiorze towaru przekroczy …………………. dni, Sprzedający nabędzie prawo do zutylizowanie towaru – na koszt i ryzyko Kupującego.
- Jeżeli płatność za towar dostarczony transportem Sprzedającego ma nastąpić w formie gotówkowej, a Kupując lub osoba uprawniona przez niego do odbioru towaru i dokonania zapłaty nie jest w stanie jej dokonać, Sprzedający ma prawo odmówić wydania towaru, a w konsekwencji obciążyć Kupującego rzeczywistymi kosztami transportu w formie noty obciążeniowej. W takiej sytuacji termin dostawy poczytuje się za dotrzymany, a Kupujący ma prawo do zamówienia kolejnego transportu, w całości na jego koszt i ryzyko.
- Za osobę upoważnioną do odbioru towaru, oprócz osoby dysponującej stosownym pełnomocnictwem, uważa się osobę będącą pracownikiem Kupującego, przebywającą w jego siedzibie.
- Opakowanie i inne elementy służące do transportu towaru są własnością Sprzedającego, a Kupujący zobowiązany jest do ich zwrotu w terminie 14 dni od zrealizowania dostawy, a jeżeli uchybi temu obowiązkowi, Sprzedający ma prawo obciążyć go kosztami tych przedmiotów – w formie noty obciążeniowej.
§4 PŁATNOŚĆ ZA TOWAR
- Kupujący dokona zapłaty ceny w terminie ustalonym przez Strony, dokonując przelewu na rachunek bankowy Sprzedającego wskazany na fakturze, bądź te w formie płatności gotówkowej, przy czym w tej drugiej sytuacji Sprzedający wystawi Kupującemu na jego żądanie dokument potwierdzający jej dokonanie. W przypadku płatności przelewem, za dzień zapłaty uznaje się dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Sprzedającego.
- Jeżeli płatności będą dokonywane z opóźnieniem, każda wpłata będzie przez Sprzedającego w pierwszej kolejności zaliczana na poczet powstałych odsetek.
- Strony zgonie ustalają, iż warunki handlowe ustalonego dla poszczególnych transakcji obowiązują tylko w razie dokonania przez Kupującego płatności w ustalonym terminie, w szczególności dotyczy to sytuacji, kiedy Kupujący otrzymał od Sprzedającego rabat.
- Jeżeli opóźnienie w płatności będzie dłuższe niż 30 dni kalendarzowych, to wszelkie wierzytelności przysługujące Sprzedającemu względem Kupującego stają się natychmiast wymagalne, choćby termin płatności jeszcze nie upłynął.
- Skorzystanie przez Kupującego z uprawnień z tytułu gwarancji lub rękojmi nie zwalnia go z obowiązku zapłaty w ustalonym wcześniej terminie oraz nie wpływa na obowiązek wykonania przez niego innych zobowiązań, jeżeli takie powstały.
- Sprzedającemu przysługuje prawo do żądania od Kupującego przedstawienia zabezpieczenia, np. weksla lub kaucji, przy czym strony w każdym wypadku będą to uzgadniać w drodze negocjacji.
§5 REKLAMACJE ORAZ PRZEBIEG PROCEDURY REKLAMACYJNEJ
- Jeżeli reklamacja dotyczy ilości towaru lub uszkodzeń/wad mechanicznych, to warunkiem niezbędnym jej rozpatrzenie jest jej złożenie w formie pisemnej w momencie odbioru towaru, pod rygorem utraty przez Kupującego możliwości reklamowania takiego towaru.
- Jeżeli reklamacja dotyczy jakości towaru, to winna zostać zgłoszona w terminie nie dłuższym niż 7 dni od jej wykrycia, pod rygorem utraty przez Kupującego możliwości reklamowania takiego towaru.
- Kupujący jest zobowiązany do dokładnego określenia przedmiotu objętego reklamacją, w tym do wskazania faktury sprzedażowej, która przedmiot ten obejmowała. W przypadku reklamacji dostaw skrzyniowych, Kupujący winien do niej dołączyć etykietę skrzyni.
- Reklamacja nie może zostać zgłoszona co do przedmiotu, który został poddany jakiejkolwiek obróbce
- Sprzedający zobowiązuje się do rozpatrzenia złożonej reklamacji i odpowiedzenia na nią w terminie 14 dni roboczych od jej otrzymania, przy czym warunkiem niezbędnym jest umożliwienie Sprzedającemu przez Kupującego dokonania oględzin przedmiotu objętego reklamacją. Jeżeli zaistnieje konieczność wzięcia przez producenta lub inny podmiot trzeci udziału w postępowaniu reklamacyjnym, odpowiedź na złożoną reklamację będzie wystosowania po zajęciu stanowiska przez producenta lub podmiot trzeci.
- Sprzedawca zastrzega sobie prawo do wyboru sposobu zrealizowania reklamacji po jej uwzględnieniu.
- Odpowiedzialność Sprzedającego jest ograniczona do udokumentowanych i zasadnych strat Kupującego do wysokości zafakturowanych, wadliwych towarów, a Strony zgodnie wyłączają odpowiedzialność Sprzedającego za straty następcze i pośrednie Kupującego.
- Reklamacja może zostać złożona jedynie co do wyrobów znajdujących zastosowanie w budownictwie lądowym, zamontowanych w sposób zgodny ze sztuką budowlaną oraz przepisami obowiązującego prawa, a warunkiem niezbędnym do rozpatrzenia reklamacji jest dostarczenie towaru przez Kupującego do miejsca jego pierwotnej dostawy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym Sprzedający zastrzega, iż nie ponosi odpowiedzialności za materiały przekazane co do mogących powstać mechanicznych uszkodzeń, takich jak np. zarysowanie.
- W toku postępowania reklamacyjnego Sprzedający w szczególności będzie brał pod uwagę wymogi określone dla produktów szklanych w tzw. Polskiej Normie Budowlanej, w szczególności co do sposoby oględzin produktu i dopuszczalnych jego wad wynikających z natury produktu.
- Strony zgodnie ustalają, iż Sprzedający nie będzie ponosił odpowiedzialności z tytułu zastosowania i zamontowania zakupionego szkła w sposób, który nie odpowiada sztuce budowlanej oraz przepisom obowiązującego prawa, jak również który jest sprzeczny z naturą towaru i jego charakterystyką.
- Szkło hartowane może zawierać inkluzję siarczku niklu, który może spowodować samoczynne pęknięcie szkła hartowanego – za co firma HSA Lachowicz Krzysztof nie ponosi odpowiedzialności i jakiekolwiek reklamacje z tego tytułu nie są uwzględniane.
§6 SIŁA WYŻSZA
- Strony nie są odpowiedzialne za naruszenie obowiązków wynikających z Umowy w przypadku, gdy wyłączną przyczyną naruszenia jest działanie siły wyższej.
- Przez siłę wyższą rozumie się zdarzenie bądź połączenie zdarzeń lub okoliczności, niezależnych od Stron, które zasadniczo utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie zobowiązań danej Strony wynikających z Umowy, a których dana Strona nie mogła przewidzieć ani im zapobiec lub przezwyciężyć poprzez działanie z dochowaniem należytej staranności.
- W przypadku zaistnienia siły wyższej Strona, której dotyczy działanie siły wyższej, zobowiązana jest poinformować drugą Stronę na piśmie o wystąpieniu siły wyższej, ze wskazaniem przewidywanego czasu trwania przeszkody w realizacji wynikających z Umowy obowiązków z powodu działania siły wyższej.
§7 PRAWA I OBOWIĄZKI STRON
- Kupujący zobowiązany jest przedłożyć Sprzedającemu na jego żądanie: dokumenty założycielskie firmy, zaświadczenia o braku zaległości względem instytucji państwowych, w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą również PIT36 oraz podsumowanie zapisów książki przychodów i rozchodów, a w odniesieniu do spółek prawa handlowego – bilansu, rachunku zysków i strat oraz formolarza F01.
- Strony zobowiązane są wzajemnie informować się o wszelkich zmianach, które mogą rzutować na realizację umowy, w szczególności o zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, przeniesieniu siedziby itp.
- Kupujący lub przedstawiciel/e Kupującego oświadcza/ją, iż jego mocodawca w dniu złożenia zamówienia nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości, jak również nie jest w stanie upadłości ani jest prowadzone względem niego postępowanie układowe, a równocześnie zobowiązuje/ą się do poinformowania Sprzedającego lub jego przedstawiciela o zaistnieniu takich sytuacji w terminie do 14 dni od daty ich pojawienia się.
- Kupujący oraz Sprzedający, jak również przedstawiciele Stron umowy zgodnie oświadczają, iż są umocowani do reprezentowania stron umowy, w tym do rozporządzania prawami majątkowymi w zakresie kwot objętych zamówieniem, a jeżeli zawarli umowę bądź złożyli zamówienie nie będąc do tego umocowanymi (falsus procurator/rzekomy pełnomocnik), to przyjmują swoją osobistą odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrządzoną z tego tytułu szkodę.
- Sprzedający i Kupujący są zobowiązani do zachowania w tajemnicy jakichkolwiek informacji handlowych, które uzyskali w toku wzajemnej współpracy.
§8 WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU I POZOSTAŁE POSTANOWIENIA
- W sprawach nieuregulowanych umową sprzedaży zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.
- Wszelkie spory mogące wyniknąć w toku realizacji umowy Strony zobowiązują się w pierwszej kolejności rozstrzygać na drodze polubownej. Jeżeli niezbędne będzie skierowanie sprawy na drogę sądową, właściwy rzeczowo i miejscowo będzie sąd właściwy dla siedziby strony wszczynającej spór, przy czym postanowienie to nie narusza przepisów kodeksu postępowania cywilnego o właściwości wyłącznej.
- Wszelkie dokumenty i inna korespondencja związana z realizacją Umowy oraz niniejszymi ogólnymi warunkami będzie doręczana listem poleconym na adres siedziby Strony, przy czym przesyłkę dwukrotnie awizowaną uważa się za doręczoną. Strony mogą również prowadzić korespondencje drogą elektroniczną.
- Kupujący oświadcza, iż zapoznał się z niniejszymi ogólnym warunkami.
- Jeżeli zaistnieją jakiekolwiek sprzeczności lub niezgodności niniejszych warunków ogólnych z potwierdzeniami zamówień lub zawartą umową, to w pierwszej kolejności zastosowanie mają postanowienia umowy.
- Strony zgodnie ustalają, iż w razie zaistnienia okoliczności tego rodzaju, że jakiekolwiek z postanowień tychże warunków ogólnych z mocy prawa, prawomocnego orzeczenia sądu lub też organu administracyjnego zostaną uznane za bezskuteczne lub nieważne, pozostałe postanowienia pozostają w mocy, a postanowienia bezskuteczne lub nieważne zostaną zastąpione postanowieniami odpowiadającymi prawu, które jednocześnie będą zbliżone do tych poprzednio obowiązujących (klauzola salwatoryjna).
Niniejszy regulamin jest ważny od 01.07.2021 roku